Jak se zbavit čmelíka?

Redmite – Zatočte s rotočem!

Tři účinné složky vedoucí k omezení výskytu čmelíka kuřího v chovech drůbeže, přírodní cestou bez škodlivých chemikálií – to je balíček pro drobnochovatele Redmite

 

Přečtěte si také pár základních informací a tipů níže…

Poznej nepřítele…

Čmelík je roztoč, který se živí výhradně ptačí krví. Aktivně nevyhledává jiné než ptačí hostitele. Pokud jej naleznete na jiných zvířatech, je to jen přechodné a sám zmizí. Dobrá zpráva: platí to i tehdy, když si jej ve vlasech zanesete domů. Nepomnoží se tam (pokud nemáte třeba kanárka).
U citlivých lidí může při styku se čmelíkem nastat alergická reakce, jako u dalších roztočů. Zdá se to jako pokousání, ale většinou jde jen o podráždění kůže, zejména té jemnější (podpaží, krk apod.).
Čmelík je nepravý parazit, to znamená že na hostiteli netráví víc času, než je nezbytně nutné. V praxi to znamená, že na slepici stráví cca 30 minut, za které se dostatečně napije krve. Pak sleze a přesune se do úkrytu v kurníku, kde se rozmnožuje. Další pití následuje za 2-3 dny. Z toho vyplývá, že bojovat se čmelíkem tím, že budu ošetřovat nosnice, nikam nevede. Boj musí probíhat hlavně v prostředí.

Vývojový cyklus čmelíka:

 

Několik hodin po příjmu krve naklade samička 6-10 oplozených vajíček, ze kterých se za 1-2 dny vylíhnou třínohé larvy. Ty ještě nepotřebují pro další vývoj pít krev. V případě nepříznivých podmínek, například když se mezitím slepic zbavíte, dokáží vydržet týdny v tomto stádiu a čekat na lepší časy. Pokud jsou ale podmínky dobré, tak už za další 2 dny se larva přemění na čtyřnohou protonymfu. Ta se již k další proměně potřebuje napít krve. Také ona ale dokáže v případě nutnosti přežít celé měsíce hladem a čekat! Nevadí jim ani dlouhá mrazivá zima. Pokud se ale krve napije, přemění se rychle v deutonymfu a ta po dalším napití na dospělého čmelíka. Za ideálních podmínek trvá celý tento proces od nakladeného vajíčka až po dospělou samičku pouze týden!

Dospělá samička žije zhruba 3 měsíce a za tu dobu jde zhruba 30x sát krev a naklade postupně stovky vajíček, ze kterých jsou vždy do týdne další dospělé samičky… Rozmnožovací potenciál čmelíka je obrovský a pár jedinců je touto „geometrickou řadou“ schopno zamořit chov během několika týdnů. Proto je velmi důležitá prevence, nenechat čmelíky ovládnout váš chov.

Víte, že přemnožení čmelíci mohou za noc vypít až 5 % krve nosnice? Ta sice umí krev znovu vytvořit, ale za cenu výdeje energie a živin. To ji celkově oslabuje, nabourává obranyschopnost a stává se náchylnější pro nejrůznější nemoci.

 

Jakou prevenci tedy zvolit?

  • V prvé řadě slepicím zajistěte kvalitní popeliště. Za všech okolností musí být suché, prašné, kypré a musí kdykoli obsahovat dostatek kvalitní náplně. Ideální je dřevěný popel smíchaný s jemnou jílovitou zeminou. Důrazně doporučujeme do míchanice doplnit křemelinu obohacenou esenciálními oleji, které jsou pro čmelíky nepříjemné a odpuzují je. Z naší nabídky se jedná o MISTRAL LAYER, kterým můžete i zcela nahradit popel v popelišti. Do popeliště naopak nepatří těžký písek. Díra pod stromem na zahradě také není nejvhodnější. To je skvělá hračka, slepice se zabaví, případně ochladí, ale ochranu před čmelíkem nepřinese. Když se vám správně vypopelená slepice následně otřepe v kurníku, je to naprosto ideální stav. Podívejte se na video, jak dokážou nosnice během pár hodin „roznést“ materiál z popeliště po celé hale: video – popelení nosnic.
  • Odstraňte z kurníku vše, co tam nemusí být. Vše, pod co nebo do čeho by se čmelíci mohli schovat. Často to bude linoleum, různé lepenky, plechy, hrnce a cihly, hnízda s falešným dnem, trubky, ale i suky a díry ve dřevě, dutá stébla slámy.. Zapomenutý balík slámy je ideální skrýší. O starých nánosech výkalů a chuchvalcích peří nemluvě. Snažte se také začistit spáry mezi cihlami nebo deskami, či zapomenuté díry po vrutech v deskách.
  • Pokud máte zateplený kurník (což mimochodem není ani v našich podmínkách nutné), tak si dejte práci a alespoň částečně jej rozeberte. Tak abyste se dostali do mezistěn. Tam opět aplikujte co nejvíce obohacené křemeliny MISTRAL LAYER. Někdy stačí ze stěny jen odstranit nějakou tu laťku (nebo vyříznout okénko) a vsypat tam dostatek křemeliny. Poté do „okénka“ zasuňte hadici kompresoru a zapněte. Tím se křemelina rozfouká do všech zákoutí mezistěn. Použijte raději respirátor a brýle. Oblak prachu nemusí být příjemný 😊. Pamatujte na to, když budete stavět nový kurník a budete trvat na zateplení. Najděte způsob, jak se později budete moci co nejpohodlněji dostat mezi stěny.
  • Následně MISTRAL LAYER vysypte celý kurník, hlavně kouty a rohy, styčné plochy stěn a podlahy, spoje bidel  apod. Včetně snáškových hnízd. Budete-li cokoli nového stloukat (hřady), mezi spoje opět „uvězněte“ hrst MISTRAL LAYER. Když si na podlahu budete chtít dát linoleum kvůli snazšímu úklidu, položte jej zase na tučnou vrstvu MISTRAL LAYER, ať se vám pod ním čmelíci nemnoží. I tak to pod ním pravidelně kontrolujte. Nebojte se, MISTRAL LAYER je naprosto bezpečný nechemický prostředek. Nešetřete jím zbytečně.
  • TIP: nezaměňujte křemelinu za vápno, není bílá jako bílá. Vlastnosti obou materiálů jsou naprosto nesrovnatelné. Křemelina vypadá pod mikroskopem jako střepy. Pohybovat se v nich je pro čmelíky skoro nemožné a vůbec jim to není příjemné. Navíc křemelina absorbuje tuky, ze kterých je mimochodem vytvořena povrchová kutikula čmelíků, která je chrání proti vnějšímu prostředí. Toto vápno nedokáže. To se používá proti bakteriím, jako desinfekce.
  • Na bidla, svislé povrchy a spodní strany desek použijte preventivně nátěr připravený z  ACARITEC. Můžete ho i stříkat ručním nebo zádovým postřikovačem, a to i za přítomnosti nosnic. Použít jej můžete, i pokud již čmelíky bohužel objevíte. Postříkáním jejich kolonií se čmelíkům vůbec nebude líbit.
  • Do pitné vody dávejte pravidelně ACARIFLASH, speciálně proti čmelíkům připravenou směs bylinných extraktů. Náhodní čmelíci budou mít velmi ztíženou situaci a výrazně snížíte jejich rozmnožovací potenciál. ACARIFLASH používejte i tehdy, pokud již čmelíky máte – jako efektivní doplněk dalším opatřením, o kterých bude ještě řeč.
  • TIP: Jak poznat co nejrychleji, jestli čmelíky v kurníku máte nebo ne? Vyrobte si z lepenky pastičky a instalujte je na bidla, kde nosnice hřadují. Přítomní čmelíci nepohrdnou nabídnutým bezpečným úkrytem v bezprostřední blízkosti nosnic a rychle je obsadí. Pastičky pak stačí jednou za týden zkontrolovat. Pokud v nich čmelíky objevíte, boj vám teprve začíná… Jak na to? Podívejte se na toto video – pastičky na čmelíky. Pozor, takto čmelíky rozhodněš nepochytáte všechny, jen je odhalíte. Pro zjednodušení můžete také na bidla páskou přidělat kus novodurové trubky a zmačkanou kartonovou lepenku do ní jen zasunout.
  • Vše co bylo popsáno pravidelně opakujte, křemelinu aplikujte kdykoliv kurník vyčistíte, ale i mezitím. Nezapomeňte na snášková hnízda.

 

Další informace o prevenci stručně:

Jakékoli chemické postřiky používané preventivně jsou vyhazováním peněz, nemluvě o tom, že tak ničíte jejich účinek.

Ručně pudrovat přímo slepice nebo je čímkoli stříkat je téměř zbytečné. Doporučujeme to jen, pokud si domů vezete nové kusy z jiného chovu.

Zamezte přístup divokému ptactvu, anebo je alespoň nenechte hnízdit v blízkosti nosnic.

Do podestýlky v kurníku můžete použít ořešákové listí, sušený vratič, tymián nebo levanduli. Samo o sobě to čmelíky nezničí, ale může to přispět ku zdaru.

Savo na čmelíka neplatí. To je dobré na dezinfekci (bakterie).

 

A co když už čmelíky máme?

  • Cesta k úplnému odstranění čmelíka z chovu je trnitá a nikdy není zaručený totální úspěch. Zásadou je čistota, důslednost, pravidelnost, neúnavnost. A nikdy se nespoléhejte jen na jeden způsob boje. Metody kombinujte.
  • Kurník detailně prohlídněte. Snažte se objevit místa, kde se čmelíci skrývají a množí. Kde tvoří své kolonie. Odhalit je je základem úspěchu. Nebudou nikdy jen na jednom místě. Jejich skrýše jsou rafinované a často na nečekaných místech. Berte to jako výzvu. Skrýše, v kterých se množí, nebudou nikdy příliš daleko od míst, kde slepice tráví více času. Tedy kde spí, nebo snáší vejce. Budou na chráněných místech, aby nebyli sezobnuti.
  • Tam, kde je objevíte, se snažte je nejprve mechanicky odstranit. Například kartáčem namočeným v emulzi ACARITEC… a drhnout. Kam se fyzicky nedostanete, zkuste aplikovat postřik ACARITEC a (nebo) dostatek suché křemeliny.
  • Jako základ boje proti čmelíkům berte opět obohacenou křemelinu MISTRAL LAYER. Nešetřete, zintenzivněte aplikace, vrátí se vám to.
  • Pokud se rozhodnete použít některý z komerčně dostupných chemických postřiků, vězte, že sami o sobě vám problém nevyřeší. Bez výše uvedených postupů je naděje na úspěch mizivá. Chemii používejte cíleně, na objevené kolonie. Nikdy ne plošně a bez cíle. Stříkat chemii na slepice nebo plošně po kurníku nemá smysl. Striktně dodržujte doporučení z návodů a neexperimentujte.
  • Kdo se chemie nebojí a může kurník bezpečně vyplynovat, ať to udělá. Místo často propagovaných sirných knotů jsou však vhodnější dostupné malé dýmovnice proti škůdcům. Pozor ale na včelín, pokud je poblíž!
  • Neusněte na vavřínech…čmelík nikdy nespí! Vše, co bylo výše popsané, je důležité pravidelně opakovat. Jedině prevencí a neúnavnou pravidelností se vyhnete větším problémům.
  • Cokoli budete dělat, až když už čmelíky máte, musíte zopakovat ještě jednou, nejpozději po 7-10 dnech. Vše, co v tomto případě děláte, totiž zabije jen lezoucí formy. Vajíčka ne. Za týden při opakované aplikaci tedy zlikvidujete čerstvě vylíhlé larvy a nymfy, a to dřív, než dospějí a samy nakladou vajíčka. Důležité – připomeňte si vývojový cyklus čmelíků výše.
  • Nezapomeňte paralelně s dalšími akcemi používat ACARIFLASH do vody.
  • Mnoho chovatelů používá plynové hořáky a čmelíky vypaluje. To je ale účinné jen v přímém kontaktu. Za roh se oheň nedostane (pokud nezapálíte celý kurník 😊). Jeden ze způsobů boje to může být, ale nikdy nesmí být jediným.
  • Nátěry naftou či zakázanými chemickými produkty považujeme za nehodné zodpovědného chovatele. Speciálně toho, který pak bude chtít konzumovat či prodávat zdravá domácí vejce.
  • Často se nás chovatelé ptají také na názor na produkt EXZOLT. Je to účinný prostředek, ale pozor, není samospasitelný. Aplikuje se do pitné vody a čmelíky po napití zabíjí. Podle našeho názoru a zkušeností se vůbec neměl dostat do drobnochovů. Díky rozšířenému zlozvyku nedodržování daných doporučení a díky opakovaným aplikacím v průběhu jednoho roku se jeho potenciál bohužel rychle zničí. Pokud se pro EXZOLT rozhodnete, dodržujte prosíme striktně doporučení výrobce. Sám o sobě ale tento problém stejně dlouhodobě nevyřeší. Vždy pamatujte, že bez dalších výše uvedených opatření, bez pečlivosti v prevenci, budete během několika týdnů po aplikaci tam, kde jste byli před ní.

 

Abychom pomohli drobnochovatelům drůbeže, sestavili jsme balíček REDMITE. Balíček je složen ze 3 výše zmíněných produktů, které neobsahují žádné chemikálie a jsou bezpečné jak pro zvířata, tak pro lidi. Lze je používat bez omezení i za přítomnosti slepic, bez ochranné lhůty. Účinek jednotlivých produktů je založen na jejich přirozených vlastnostech. Balíček REDMITE je určen pro drobnochovy do cca 20 ks nosnic. Pokud máte nosnic více, uvažujte o nákupu celých balení jednotlivých složek.

Věříme, že vám naše tipy a doporučení pomohou se čmelíků zbavit. Nemusíte již experimentovat, tuto práci jsme udělali dlouholetým studiem a bojem se čmelíky za vás, jednoduše použijte naše ověřené postupy a produkty 😉.

Více o jednotlivých produktech proti čmelíkům naleznete na našem e-shopu zde.