Jarní úklid aneb dostaňte ventilátory do tempa!

Dan Veeneman 30. března 2018, převzato z AG PROUD

Všichni jsme to na chovu někdy viděli a většina z nás to pravděpodobně ignorovala. Řeč je o ventilátorech tak obalených prachem a jiným organickým materiálem, že se člověk diví, jak je možné, že se ještě točí. A pokud jsou ventilátory zrovna vypnuté, je snadné si představit mrak, který se vyvalí do vzduchu, když se nakonec přeci jen spustí.

Každý z nás dobře ví, že by se měly čistit, ale z nějakého důvodu je stále ignorujeme. Kolikrát jsme si sami řekli: „To je práce pro někoho jiného“, nebo jsme to jen nechali na ,,zítra,, a pak jsme přešli k jiným věcem? Problém je, že zítřek přijde jen zřídka a zdá se, že „někdo“ má na seznamu úkolů vždy jiné, důležitější povinnosti.

Co se tedy stane s ventilátory, když je budeme dlouhodobě ignorovat?

1.   Snížený výkon: Na lopatkách se usazuje prach a nečistoty, což může snížit výkon ventilátoru až o 30 %, proto je důležité udržovat ventilátory čisté, abychom zajistili plnohodnotnou účinnost ventilačního systému. Nadbytečná hmotnost žaluzií také zabraňuje jejich úplnému otevření, což zvyšuje statický tlak ventilátorů a ještě více snižuje jejich výkon.

2.   Zkrácená životnost: Znečištěné ventilátory jsou náchylné k řadě problémů. Nánosy nečistot na motorech ventilátorů mohou působit jako izolace a způsobit, že motor pracuje při zvýšených teplotách, což zkracuje životnost motoru a může způsobit i jeho vyhoření. To může také vést k předčasnému selhání řemenů, ložiska a řemenice.

3.    Zvýšené náklady na větrání: Ať už se jedná o výměnu vyhořelého motoru nebo provoz ventilátorů při vyšších otáčkách, nebo dokonce provoz více ventilátorů, aby se dosáhlo požadované rychlosti proudění vzduchu, má práce se systémem, který pracuje s nižší než maximální účinností, dopad na vaše hospodářské výsledky.

4.   Snížení produkce: Ventilační systém je investicí do vašich hospodářských výsledků. Stále více výzkumů ukazuje, že čerstvý a čistý vzduch zlepšuje životní prostředí krav a podporuje jejich častější a delší ležení. Špinavé ventilátory jsou méně účinné a v konečném důsledku mohou ovlivnit úroveň produkce mléka.

Preventivní údržba je klíčová.
Plán čištění ventilátorů alespoň jednou ročně nejen omezí množství nahromaděného prachu a nečistot, což v konečném důsledku zkrátí čas a energii potřebnou k jejich čištění v porovnání s několikaletým nánosem, ale také vám poskytne příležitost provést nezbytnou preventivní údržbu, která zajistí, že vše bude fungovat tak, jak má.

Spojení těchto dvou úkolů dává smysl. Proč si neudělat čas na výměnu řemenů a promazání a zároveň neprověřit zařízení? Zařaďte tuto aktivitu do jarní nebo podzimní rutiny a vyčistěte ventilátory i závěsy.

Způsob čištění ventilátorů se v jednotlivých zařízeních liší, ale sestavili jsme pro vás seznam způsobů, které bychom vám doporučili:

1. Úklid smrdí… To víme: Ale správné vybavení nám to může usnadnit. Zvažte použití průmyslového vysavače s nylonovým kartáčem a tuhými štětinami, který vám úklid usnadní a uvolní i odolné nečistoty. Tato metoda umožnuje odstranit nečistoty a prach jednoduchým nicméně pracným způsobem, na rozdíl od metody se vzduchovými kompresory a odstraňuje další potíže spojené s čištěním vodou.

2. Všude voda, voda: V některých případech může stačit vlhký hadr k setření minimálních nánosů. Pokud jste však čištění ventilátorů ignorovali po delší dobu, může být nutné použít více vody nebo tlakovou myčku. V takovém případě mějte na paměti tyto body:

  • Zajistěte ochranu všech elektrických zařízení, jako jsou motory nebo řídicí jednotky, před poškozením vodou. Při použití tlakové myčky se ujistěte, že ventilátory mají zcela uzavřenou skříň motoru, aby se do vinutí motoru nedostaly nečistoty a voda. I v případě zcela uzavřeného motoru se ujistěte, že je elektrický proud k ventilátoru odpojen.
  • Zkontrolujte, zda jsou demontovány všechny odnímatelné součásti, jako jsou kryty, žaluzie, rolety a lopatky. Někdy může být čištění jednotlivých dílů o poznání jedoduší.
  • Pokud ve stáji čistíte ventilátory, dbejte na to, abyste udrželi podestýlku a přilehlé prostory co nejsušší. Zvažte zavěšení plachty za ventilátor, abyste vodu nasměrovali mimo prostor lehacích boxů.
  • Nakonec ventilátory vysušte; v případě, že ponecháme ventilátory vlhké, jen přitáhneme další prachové nánosy. Mokré ventilátory také začnou korodovat nebo rezivět, v závislosti na konstrukčních materiálech.

3. Když voda nestačí: Zvažte použití čisticího prostředku nebo silného odmašťovače, který pomůže odstranit odolnější nečistoty. Kartáč nebo plastová škrabka na čelní sklo mohou být užitečné při odstraňování silných nánosů nečistot, ale musíte být opatrní s noži, protože rýhy mohou zařízení poškodit (nevyváženost nebo riziko koroze).

Mnoho výrobců ventilátorů uvádí čištění jako součást doporučené údržby. Je důležité dodržovat tato doporučení, životnost zařízení závisí na správné péči a údržbě ventilátoru.

Stejně jako jezdíte se svým vozem na pravidelnou údržbu a občas projedete myčkou, stejnou péči a pozornost potřebují i ventilátory. Preventivní přístup k čištění a údržbě s každoročním jarním nebo podzimním čištěním vám z dlouhodobého hlediska ušetří čas, energii i peníze.

 

Dan Veeneman, Cow Cooling Product Specialist / InBarn